Regulamin
korzystania ze zbiorów i usług
Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im . A. Kamieńskiej w Świdniku
- I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Regulamin korzystania z materiałów i usług, zwany dalej regulaminem, określa warunki i zasady korzystania z materiałów i usług we wszystkich placówkach Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im . A. Kamieńskiej w Świdniku.
- Prawo do korzystania ze zbiorów, zasobów i usług M-PBP mają osoby fizyczne oraz prawne na zasadach i warunkach określonych w nadanym przez Dyrektora instytucji Regulaminie korzystania ze zbiorów, zasobów i usług Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku, zwanego dalej Regulaminem.
- Biblioteka zapewnia dostęp do zbiorów bibliotecznych i informacji w formie materiałów i dokumentów graficznych, dźwiękowych, wizualnych, audiowizualnych i elektronicznych.
- Wypożyczanie materiałów bibliotecznych, korzystanie ze zbiorów zgromadzonych w czytelniach oraz korzystanie ze sprzętu komputerowego jest bezpłatne.
- II. ZASADY REJESTRACJI CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI
- Osoby zamierzające korzystać z usług Biblioteki zobowiązane są do okazania dowodu tożsamości lub ewentualnie innych dokumentów ze zdjęciem w celu dokonania zapisu w elektronicznej bazie zarejestrowanych użytkowników Biblioteki.
- W bazie danych przechowywane są następujące dane:
- - nazwisko i imię,
- - PESEL,
- - płeć,
- - adres stałego pobytu,
- - numer telefonu kontaktowego,
- - przynależność do grupy społeczno-zawodowej (według klasyfikacji Głównego Urzędu Statystycznego), - opcjonalnie – adres tymczasowego pobytu, imię i nazwisko oraz adres rodzica lub opiekuna prawnego osoby niepełnoletniej.
- Osoby zapisujące się do Biblioteki zobowiązane są do wypełnienia karty zgłoszenia (zobowiązania bibliotecznego), zapoznania się z niniejszym regulaminem i złożenia podpisu na zobowiązaniu. Złożenie podpisu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przestrzeganie regulaminu oraz na przetwarzanie danych osobowych do celów statystycznych i ewentualnych roszczeń prawnych za nieuregulowane zobowiązania wobec Biblioteki, oznacza również przyjęcie do wiadomości, że:
a) administratorem danych jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im . Anny Kamieńskiej w Świdniku, ul. Niepodległości 13
b) podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zarejestrowania i obsługi Użytkownika
c) osobie, której dotyczą dane przysługuje prawo dostępu do ich treści i ich poprawiania
d) osoba podpisując zobowiązanie oświadcza, że zawarte w zobowiązaniu dane są prawdziwe, oraz że została uprzedzona o odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 i 286 kodeksu karnego
- W przypadku czytelnika niepełnoletniego odpowiedzialność ponosi i kartę zgłoszenia (zobowiązanie) podpisuje rodzic lub opiekun prawny.
- Osoby zapisane do Biblioteki zobowiązane są do informowania naszą placówkę o każdej zmianie miejsca stałego lub czasowego pobytu oraz numeru telefonu kontaktowego w terminie 30 dni od dokonania tej zmiany.
- Użytkowników w Bibliotece obowiązuje zachowanie ciszy i porządku oraz całkowity zakaz spożywania posiłków.
- Użytkownicy powinni stosować się do poleceń bibliotekarzy w zakresie odpowiadającym organizacji pracy placówki bibliotecznej.
- Bibliotekarz może odmówić obsługi czytelnika będącego w stanie nietrzeźwym, zachowującego się głośno i agresywnie lub zakłócającego w inny sposób porządek.
- Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione lub zagubione.
- III. KARTY BIBLIOTECZNE i ZASADY WYPOŻYCZANIA ZBIORÓW BIBLIOTECZNYCH
- Podczas dokonywania zapisu użytkownikom wydawane są karty biblioteczne.
- Na karcie bibliotecznej znajduje się napis „MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. ANNY KAMIEŃSKIEJ W ŚWIDNIKU ”, numer karty, numer identyfikacyjny PIN, kod kreskowy, adres i numer telefonu Biblioteki Głównej.
- Karta biblioteczna obowiązuje we wszystkich placówkach Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.
- Użytkownik zobowiązany jest do okazania karty z chwilą dokonywania wypożyczenia. Wypożyczanie materiałów bibliotecznych nie jest możliwe bez okazania karty.
- Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za posługiwanie się kartą biblioteczną przez osoby trzecie, do czasu zgłoszenia zastrzeżenia karty przez jej właściciela.
- Osoba, która utraciła kartę, zobowiązana jest do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie dowolnej placówki Biblioteki osobiście lub telefonicznie. W przeciwnym razie zostanie obciążona ewentualnymi kosztami wynikłymi z posługiwania się kartą przez osoby nieuprawnione.
- Od momentu powiadomienia o utracie karty odpowiedzialność za skutki posługiwania się kartą przez osoby nieuprawnione przejmuje Biblioteka. Opłaty za kartę biblioteczną określone są w Załączniku nr 1.
- W jednej placówce można wypożyczyć łącznie do 5 pozycji, w tym : do 5 woluminów książek, do 2 pozycji na innych nośnikach (filmy, muzyka).
- Wypożyczone materiały można zwracać tylko w tej placówce, w której zostały wypożyczone.
- Bibliotekarz może ograniczyć liczbę wypożyczanych pozycji osobom nieposiadającym stałego miejsca pobytu na terenie powiatu świdnickiego.
- Wszelkie uszkodzenia i defekty wypożyczanych materiałów bibliotecznych należy zgłaszać niezwłocznie po ich zauważeniu.
- Nie wypożycza się materiałów bibliotecznych zniszczonych i wymagających konserwacji.
- Ustala się następujące okresy wypożyczeń dla poszczególnych rodzajów materiałów bibliotecznych:
- programy multimedialne, płyty audio, - 7 dni,
- „książka mówiona”- audiobook - 30 dni,
- lektury szkolne i nowości książkowe - 14 lub 30 dni (ustala placówka biblioteczna),
- pozostałe książki - 30 dni.
Powyższe okresy wypożyczeń ulegają automatycznie wydłużeniu, w przypadku gdy termin zwrotu wypada w dniu, w którym Biblioteka jest nieczynna.
Biblioteka zastrzega sobie możliwość skrócenia terminu zwrotu, jeżeli wypożyczone pozycje są szczególnie poszukiwane.
- Wypożyczone zbiory znajdujące się w MediaStrefie można prolongować, jeżeli nie zostały zarezerwowane przez innych użytkowników naszej placówki:
- Czasopisma (oprócz dostępnych tylko na miejscu) oraz prasę wypożycza się na okres 1 miesiąca, z wyjątkiem aktualnych numerów.
- Biblioteka dopuszcza możliwość wypożyczenia woluminu z Czytelni Multimedialnej MediaStrefa za zgodą bibliotekarza na 7 dni.
- Termin zwrotu można przedłużyć przed jego upływem osobiście, telefonicznie lub poprzez stronę internetową Biblioteki, jeśli wypożyczona pozycja nie została wcześniej zarezerwowana przez innego użytkownika i gdy wolumin nie jest przetrzymany przez Czytelnika.
- Wypożyczający może zarezerwować zbiory biblioteczne aktualnie wypożyczone przez innych użytkowników. Zarezerwowane materiały należy odebrać w ciągu 4 dni roboczych od zwrócenia ich przez poprzednich użytkowników. Po tym terminie rezerwacje są automatycznie usuwane. Czytelnik, który wyraził zgodę na aktywację usługi powiadomień e-mail (przypominajka) lub SMS, otrzyma powiadomienie o oczekującej na niego w bibliotece zarezerwowanej pozycji, w przeciwnym razie musi dowiadywać się osobiście lub telefonicznie, czy zarezerwowana pozycja została już zwrócona. Placówki biblioteczne nie będą telefonicznie informowały o oczekujących materiałach do odbioru.
- Zabrania się kopiowania wypożyczonych materiałów na nośnikach magnetycznych i elektronicznych. Wypożyczone oprogramowanie przed zwrotem do Biblioteki należy usunąć z urządzenia.
- W przypadku zwrócenia wypożyczonych materiałów bibliotecznych po terminie, użytkownik zobowiązany jest do uiszczenia opłaty (kary) Bibliotece w wysokości określonej w Załączniku nr 1. Przy naliczaniu opłaty nie odlicza się dni, w których Biblioteka jest nieczynna.
- W przypadku niezwrócenia, uszkodzenia lub zniszczenia materiałów bibliotecznych czytelnicy zobowiązani są do naprawienia wyrządzonej szkody w jednej z następujących form:
- dostarczenia pozycji tego samego autora o tym samym tytule i dacie wydania tożsamej lub późniejszej;
- dostarczenia, za zgodą kierownika Biblioteki, pozycji o innym tytule z tej samej dziedziny o wartości odpowiadającej co najmniej obowiązującej w danym roku opłacie z tytułu niezwróconych materiałów bibliotecznych;
- uiszczenia opłaty, której wysokość odpowiada dwukrotnej średniej cenie książki z roku poprzedniego. W przypadku, gdy cena pozycji niezwróconej, uszkodzonej lub zniszczonej przekracza wysokość opłaty obowiązującej w danym roku, pobierana jest opłata w wysokości ceny inwentarzowej.
W przypadku zniszczenia lub zagubienia jednej z części wydawnictwa wieloczęściowego, użytkownik odpowiada jak za całość wydawnictwa.
- W przypadku niezwrócenia, uszkodzenia lub zniszczenia pozycji szczególnie cennej lub trudnej do nabycia, wysokość odszkodowania ustala Dyrektor Biblioteki. Stopień zużycia pozycji nie ma wpływu na wysokość odszkodowania.
- Przetrzymywanie wypożyczonych materiałów bibliotecznych poza wyznaczone terminy lub niewywiązanie się ze zobowiązań, powoduje zablokowanie możliwości korzystania z usług Biblioteki we wszystkich placówkach do czasu uregulowania zobowiązań wobec Biblioteki.
- Użytkownik zobowiązany jest zwrócić Bibliotece poniesione przez nią koszty wysłanych do użytkowników oraz nieodebranych przez użytkowników monitów w wysokości określonej w Załączniku nr 1.
- IV. ZASADY KORZYSTANIA Z KOMPUTERÓW I DOSTĘPU DO INTERNETU
- Korzystanie z komputerów i Internetu dozwolone jest wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych. Biblioteka może stosować oprogramowanie blokujące dostęp do stron zawierających treści niezgodne z prawem oraz powszechnie uznanych za obsceniczne lub obraźliwe.
- Stanowisko komputerowe udostępniane jest czytelnikom po okazaniu karty bibliotecznej lub dowodu tożsamości i po dokonaniu wpisu w rejestrze odwiedzin. Wpisu każdorazowo dokonuje pracownik Biblioteki.
- Korzystanie z Internetu jest bezpłatne.
- Stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu udostępnia się czytelnikom na czas nieprzekraczający 1 godziny. Czas korzystania może być wydłużony w miarę dostępności sprzętu komputerowego (brak kolejki).
- Wynik swojej pracy czytelnicy mogą zapisać na nośniku informatycznym zarówno zakupionym w Bibliotece, jak i na własnym nośniku informatycznym, odpowiednio do możliwości dostępnego w Bibliotece sprzętu.
- Niedozwolone jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w konfiguracji komputera, jak i oprogramowania na nim zainstalowanego.
- Czytelnicy ponoszą odpowiedzialność za szkody i nadużycia popełnione przy użyciu udostępnianego mu komputera, a także za pośrednictwem Internetu.
- Pracownicy Biblioteki mają prawo kontrolować czynności wykonywane przez czytelników w trakcie pracy przy komputerze. W szczególności pracownik Biblioteki może odmówić czytelnikom możliwości korzystania z komputera, jeśli uzna, że czytelnicy wykonują czynności niepożądane, nawet jeśli nie są one określone w regulaminie.
- V. REGULAMIN KORZYSTANIA Z KONSOLI PLAYSTATION 4
- Przed przystąpieniem do gry należy zapoznać się z niniejszym regulaminem.
- Korzystanie z konsoli PS4 znajdującej się w zbiorach Biblioteki
jest bezpłatne.
- Z konsoli PS4 mogą korzystać osoby legitymujące się kartą biblioteczną.
- Konsolę użytkować można tylko za zgodą pracowników Biblioteki.
- Z konsoli korzystać mogą dzieci od 6 roku życia, młodzież i dorośli, pierwszeństwo do korzystania z konsoli mają dzieci i młodzież do 18 roku życia.
- Biblioteka umożliwia korzystanie z konsoli PS4 wraz z grami, w dniach:
- poniedziałek 1200-1450
- wtorek 1500-1750
- środa 1500-1750
- czwartek 1500-1750
- piątek 1500-1750
- sobota 1000-1450
W okresie wakacyjnym oraz podczas ferii zimowych godziny korzystania z PS4 ustala bibliotekarz.
- Z konsoli PS4 może korzystać jednorazowo 1 osoba przez 30 minut, a jeżeli gra to umożliwia jednorazowo 2 osoby. Przed przystąpieniem do gry należy z góry określić liczbę graczy.
- Rozpoczęcie i zakończenie gry następuje za pośrednictwem dyżurnego bibliotekarza. Konsolę obsługuje tylko i wyłącznie bibliotekarz.
- Gry na konsolę udostępniane są tylko i wyłącznie na miejscu.
- Grać można wyłącznie w gry odpowiednie do wieku użytkownika (PEGI).
- W celu zachowania bezawaryjnego działania konsoli należy:
- stosować się do poleceń osób nadzorujących sprzęt,
- używać wyłącznie gier udostępnianych przez Bibliotekę,
- nie wnosić jedzenia i picia do pomieszczenia z konsolą,
- nie zakłócać porządku, nie hałasować oraz nie przeszkadzać użytkownikom biblioteki i grającym.
- Użytkownik nie stosujący się do przepisów niniejszego Regulaminu może być czasowo lub na stałe pozbawiony prawa do korzystania z gier interaktywnych. Decyzję o pozbawieniu dostępu podejmuje bibliotekarz.
- . Dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej Miasta Świdnik im. Anny Kamieńskiej zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmiany w regulaminie.
- Za uszkodzenie sprzętu spowodowane niewłaściwym użytkowaniem odpowiada osoba korzystająca z tego sprzętu, a w przypadku osoby nieletniej jego rodzice lub opiekunowie prawni.
- Rodziców, którzy nie wyrażają zgody na udział dzieci w korzystaniu z PS4 prosimy o kontakt z pracownikami biblioteki.
- VI. SKARGI I WNIOSKI
- 1. Skargi i wnioski czytelnicy mogą zgłaszać do dyrektora Biblioteki w wyznaczonych dniach i godzinach.
2. Do przyjmowania skarg i wniosków w filiach Biblioteki zobowiązani są kierownicy filii lub pracownik zastępujący kierownika filii w godzinach otwarcia placówki.
VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Niniejszy regulamin obowiązuje we wszystkich filiach i bibliotece głównej.
Czytelnicy niestosujący się do postanowień niniejszego Regulaminu nie są obsługiwani.
- Zmiany obowiązujących w Bibliotece opłat, o których mowa w załączniku nr 1, podawane będą do wiadomości czytelników z jednomiesięcznym wyprzedzeniem.
Regulamin niniejszy podlega zatwierdzeniu Dyrektora Biblioteki i wchodzi w życie z dniem 01.12.2017 r.